Pazar, Eylül 25, 2005

Saykodelik Kollektivizm: Elephant Six


Aile saadeti.
Atmışların sounduna saykodelik sözleri, dünyanın en boktan distorsyon tonları, pikolodan ukuleleye duyunca tahmin edemeyeceğiniz garip enstrümanlar, ıslıkla çalınabilen gitar riffleri ve kollektif yaratımın gücü! Bugün lo-fi ya da neo-psychedelia diye müzik türleri varsa bunun sorumluluğunu Lousiana'dan dört arkadaşa yüklemek saçma olur ama yine de bir ton harika müzik onların sayesinde ortaya çıktı eminim ki.

Sözkonusu dört çocukluk arkadaşı, Robert Schneider, Bill Doss, Will Cullen Hart ve Jeff Mangum, beklendiği üzere lise yıllarında müziğe ilgi duymaya başlarlar ve -şimdi olduğu gibi- birçok projede çalarlar. Doksanların başında hepsi sırayla Birleşik Devletler'in muhtelif eyaletlerinde okumaya gidince kendileri gibi heyecanli gençleri bulup bir dizi grup kurarlar. Gelgelelim yıl 1993 olur ve Elephant Six'in üç büyükleri bu sıralarda kurulur, Will ve Jeff ve hatta sonradan Bill ,Olivia Tremor Control'a dönüşecek olan Synthetic Flying Machine'i kurarlar -ki bu aynı zamanda naçizane bir Jeff Mangum şarkısının ismidir-; Robert, Apples in Stereo'yu kurar ve oldu olacak bir de EP çıkarır bu da ortak kurdukları E6 plak şirketinin ilk releasei olur.Olivia Tremor Control da bunun üstüne "California Demise" albümünü yine E6'ten çıkarır. Olivia'dan ayrılan Jeff'in de Neutral Milk Hotel'i toplamasıyla lo-fi patlar. E6 camiası büyür. Grup elemanları kendi aralarında binbir türlü kombinasyonla onlarca grup daha kurarlar. Asla sıkılmazlar.

Ütopya bitmedi. Athens,Georgia'da bir evde bir fax makinesi, bir bilgisayar ve az buçuk bi parayla şirket ve müzikal komünite müzik üretip durdu. Birçokları çoktan büyük labellara geçmiş olsalar da kollektif ruhu korudular ve bağımsız duruşlarını kaybetmediler. Şimdi E6 kollektifi Amerika'nin dört bir köşesinde devam ederken Beulah'tan Elf Power'a birbirine oldukca yakın ama bir o kadar da özgün işler içeriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder