Çarşamba, Kasım 18, 2009

Repleri Unutmayalım. Emeğe Saygı. (Yoga - Megafauna)Alttaki yımşak ablanın şarkısını dinlediğim Thurston Moore röportajında amcanın bahsettiği gruplardan biri Yoga idi.

Öyle bir ad seçmiş ki şerefsizler internet üzerinden şerefsiz gibi albüm indirmekle uğraşan şerefsizleri zor durumda bırakıyorlar.

Her neyse.
Megafauna derler; bir albümlerini bulabildim.
Albümü dinledikten sonra albüm kapağının albümü çok iyi özetlediğini düşündüm.

Nasıl anlatılır bilmiyorum.
Aklıma gelen ilk anahtar kelimeyi kendim başka bir grup hakkında okusam (am ile başlayan ayıp kelime) beni gruptan soğuturdu.
O yüzden başka bir yoldan gidelim:
Heterojen bir albüm. Satanik, metalik temalar yoğunlukta. Gerçekten gürültülü. Köküne kadar analog (hatta 4-track kaydı) olsa da yapı itibariyla azcık elektronik.

Beni siktiredin.
Kapağa bakın.
Bakın nası da acayip ortamlar.
Öcü var. Yerel böyle egzotik. Adam var. Fakat battaniyeyi de ihmal etmemişler. Battaniye de etnik hani. Ama siyah arka plan diyor ki yemişiz etniği, çok da sikizimdeydi.
Neymiş yani?
Öcü rüyaymış ama olsunmuş çünkü bu da müzikmiş zaten; gerçekte ne olduğuyla değil gelecek 45 dakikayı nasıl geçirttiğiyle hatırlanmak istiyormuş.

Olsun mu?

Diyeceksiniz ki iyi ki yüzyılın başı bir röpörtej okumuşsun. Anlata anlata bitiremedin. Orda gördüğün grupları yazıyorsun; biz okusak biz daha iyi yazardık...

Hayır derim. Bir şey ekleyeceğim.

Orda gördüğüm grupların küçük bir kısmını yazıyorum!

1 yorum: